Debian Türkiye

Topluluk portalı

Debian Türkiye sitesinden

Bilindiği üzere debian-tr.info adresindeki çalışma tamamlandığında (En azından aşağıda sıralı işler bittiğinde) debian.org.tr adresine taşınacak. Yapılması gereken işler şu şekilde;

  • Debian.org.tr de bulunan içeriklerin yeni çalışmaya taşınması en önemli önceliğimiz. (TAMAMLANDI)
  • Turuncu alanları debian logosunda kullanılan kırmızının bir tonu ile değiştirebiliriz. (TAMAMLANDI)
  • Fazla göz yormaması için kullanılmayan alanlardaki arka plan rengini daha koyu bir renk ile değiştirebiliriz.
  • Yeni tema fazla beyaz olsada üzerinde çalışarak daha iyi bir hale getirebiliceğimizi düşünüyorum.
  • İçerikteki yazı fontları normalden biraz küçük büyütmemiz gerekiyor.(TAMAMLANDI)
  • Ana sayfayı daha verimli kullanmak için araştırma yapıyorum. Haber modülü gibi hazır birşey bulamazsak, bir haber bölümü ayırıp haberleri o alana wiki sistemi üzerinde girebiliriz.
  • Daha önce debian-tr.org da bir tasarım çalışması yapılmış güzel bir logo vardı. Onu bu sisteme uyarlayabilirsek kendimize özgü bir logomuzda olmuş olacak. (TAMAMLANDI)
  • Başlık ikonları doğru bağlantılandırılmamış. Mesela "Kurulum" ikonuna tıklandığında ilgili png dosyaya gidiliyor:(Tamamlandı)

Recai OKTAŞ'dan gelen öneri aşağıda banada mantıklı geldi. İçerik olarak sanki debian.org türkçe içeriğini kullanabiliriz.

- Önsayfa içerik açısından gayet zengin. Fakat kişisel olarak önsayfaların "zengin" değil, çok basit olmasını tercih ederim. Şu soruyu göz önünde tutmalıyız: debian.tr'ye uğrayan bir kişinin ziyaret gerekçeleri sıralandığında ilk _birkaç_ madde (hatta ilk gerekçe diğerlerinden açık ara önde ise _tek_ madde) nedir? Mevcut durumda ziyaretçinin biraz kafası karışabilir. Özetle benim önerim, şimdi değil ama uzun vadede, önsayfanın tercihen soru kalıbında ifade edilmiş bu _birkaç_ başlıkla sınırlandırılması (ilk katman) ve mevcut başlıklandırmanın (tıklandığında gidilen) bir ikinci katman haline getirilmesi.

--Bahri 09:29, 1 Haziran 2008 (UTC)