Debian Türkiye

Güncel olaylar

Debian Türkiye sitesinden

6630 (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11:46, 1 Ekim 2008 tarihli sürüm (enixma.org)

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)

Bir çok Türkçe kaynak oluşturan Enixma dergisi 2. yaşına girdi. Enixma.org


Debianturkiye.org wikisi ile birleşme süreci başlamıştır. --6630 19:41, 14 Eylül 2008 (UTC)Özgür Yazılımla ilgili bir Özgür Kitap


Açık Kodlu Yazılım Geliştirme Araçları M. Ali Vardar


http://www.linuxprogramlama.com/index.php?p=kitap3 adresinden indirilebilir.


145 sayfalık bu kitapta M. Ali Vardar Linux veya Unix işletim sistemi ile tanışmış, C dilini bilen kişilerin Linux ve Unix sistemlerinde özgürce kullanılabilecek açık kaynak kodlu yazılım geliştirme araçlarını tanıtmakta, kullanımlarına örnekler vermektedir. Örnekler C dilinde verilmekte ancak kitap C dili öğretme amacı taşımamakta, tümüyle açık kodlu yazılım geliştirme araçlarından yararlanmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Tanıtılan açık kodlu yazılımların tümü GPL veya BSD Lisanslı olup, kitap bu iki özgür yazılım lisanının Türkçe çevirilerini de içermektedir. Kitap, Linux veya Unix altında tümüyle Açık Kodlu yazılım geliştirme araçları kullanarak bir proje gerçekleştirmek için gereken editörden, derleyiciye; hatadan arındırma araçlarından paketleme araçlarına kadar tüm yelpazeyi örneklerle tanıtmaktadır.


Açık Kodlu Yazılım Geliştirme Araçları, 1976 yılında İstanbul'da doğan ve onüç yaşında bilgisayarla tanışan ve on yıldır Linux ile projeler geliştirmekte olan M.Ali Vardar'ın üçüncü kitabıdır. İlk iki kitabı basılmış olup kitaplarla ilgili bilgilere http://www.linuxprogramlama.com/ kitaplar altından erişilebilir. M. Ali Vardar üçüncü kitabını özgür yazılım meraklılarına özgürce kullanabilecekleri bir elektronik kitap olarak pdf formatında sunmakta ve "eğer kitabı beğendiyseniz bizi destekleyin " diyerek Linux Kullanıcıları Derneği hesabına bağışta bulunmaya davet etmektedir.

Kaynak: http://www.lkd.org.tr/news/ozgur-yazilimla-ilgili-bir-ozgur-kitap


www.linuxsozluk.com yeni linux sözlüğü.